Newsy

Ilona Felicjańska: Ludzie nie rozumieją, że ktoś może być inny niż pozostali. Stąd bierze się nienawiść i agresja

2015-03-18  |  06:55

Wielokrotnie padłam ofiarą polskiej nietolerancji twierdzi Ilona Felicjańska. Zdaniem modelki wielu Polakom wciąż trudno jest zrozumieć i zaakceptować odmienność innych. Ten brak zrozumienia jest przyczyną nienawiści i agresji, skierowanej przede wszystkim wobec osób o odmiennej orientacji seksualnej, innym światopoglądzie lub kolorze skóry. Felicjańska podkreśla, że pomimo społecznego przyzwolenia na picie alkoholu w dużych ilościach, w Polsce wciąż brakuje tolerancji wobec osób uzależnionych.

Dla Ilony Felicjańskiej jedną z najważniejszych wartości w życiu jest szacunek. Tylko na takim fundamencie można, jej zdaniem, budować jakiekolwiek relacje międzyludzkie. Tolerancja jest natomiast wyrazem szacunku dla drugiego człowieka.

– Gdybyśmy się szanowali, gdybyśmy się tolerowali, naprawdę żyłoby się przyjemniej. Większość agresji i nienawiści rodzi się właśnie z tego, że nie jesteśmy w stanie zrozumieć, że ktoś może być inny niż my. Jeśli taki jest, to po prostu to zaakceptujmy, szanujmy to. A to, że jest homoseksualny wcale nie musi oznaczać, że jest gorszy od nas, czasami wręcz przeciwnie – mówi Ilona Felicjańska w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Modelka sama wielokrotnie doświadczyła nietolerancji. Bardzo trudno było się jej przyznać publicznie do choroby alkoholowej, ponieważ w Polsce alkoholizm kojarzony jest głównie z marginesem społecznym. To stereotypowe podejście i odium społeczne, jakie ciąży na alkoholikach powoduje, że bardzo trudno jest przyznać im się, nawet przed samymi sobą, do uzależnienia. A to jest pierwszy i najważniejszy, krok w walce z chorobą. Modelka podkreśla też, że dla alkoholików w czasie terapii bardzo ważne są zrozumienie i akceptacja ze strony innych.

Jeżeli będziemy źle traktować, źle mówić i nie będziemy tolerować tego, że alkoholik to nie jest menel, alkoholik to jest człowiek, który po prostu może z nadwrażliwości, może z nieumiejętności życia po prostu zachorował, to wtedy te osoby będą cierpiały, te osoby nie będą w stanie wrócić do życia. A wystarczy tylko podać im rękę. Tak jak w każdej innym objawie nietolerancji wystarczy tylko podać rękę i powiedzieć: „Rozumiem cię, akceptuję”. To jest naprawdę niewiele – mówi Ilona Felicjańska.

Modelka podkreśla, że są Polacy są szczególnie nietolerancyjni wobec uzależnionych od alkoholu kobiet. Jej zdaniem mężczyznom alkoholizm jest łatwiej wybaczany. Nie ukrywa też, że od czasu, gdy publicznie wyznała, że jest alkoholiczką straciła wielu przyjaciół.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Ochrona środowiska

Mniej niż 2 proc. polskich rzek ma czystą wodę zdatną do picia. Podczas akcji sprzątania wolontariusze zbierają setki ton śmieci

Z badań Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że w latach 2014–2020 zły stan wód odnotowano w 99,5 proc. polskich rzek. Problemem jest także zaśmiecanie rzek i ich okolic. W trakcie corocznych akcji sprzątania wolontariusze zbierają setki ton śmieci. Rozwijanie powszechnej świadomości i odpowiedzialności za lokalne środowisko to jeden z głównych celów akcji Operacja Czysta Rzeka. Trwa właśnie szósta edycja akcji, w którą angażują się także prywatne firmy.

Teatr

Artur Barciś: Odkąd mieszkam na wsi, znam dużo więcej sąsiadów, niż kiedy mieszkałem w bloku. W miastach poznawanie ludzi nie bardzo nas interesuje

W spektaklu „Barabuum!” wyreżyserowanym przez Artura Barcisia pewna para postanawia zainteresować się życiem swoich sąsiadów i bliżej ich poznać. Ta znajomość z czasem przeradza się jednak w zupełnie nieoczywistą relację. Aktor podkreśla, że choć jest to historia z przymrużeniem oka, to jednak powinna zachęcić do przemyśleń. Jego zdaniem warto pokonać nieśmiałość i otworzyć się na nowe znajomości. Jak przyznaje, on sam prywatnie utrzymuje dobre kontakty ze swoimi sąsiadami i każda z tych osób wnosi do jego życia coś wartościowego.