Newsy

Katarzyna Figura: Nie wiem, czy miałabym taką odwagę jak Angelina Jolie. Przypuszczam, że tak

2016-06-23  |  06:55

Zdaniem Katarzyny Figury gwiazdy powinny uświadamiać Polkom jak ważne jest dbanie o zdrowie. Według niej przykład Angeliny Jolie, która usunęła piersi i jajowody z obawy przed rakiem, mogą pokazać, że życie jest skarbem i należy o nie walczyć. Aktorka przypuszcza, że sama także podjęłaby decyzję podobną.

Katarzyna Figura uważa, że dbać o zdrowie należy przez całe życie, bez względu na wiek. Zwraca uwagę na to, że młode dziewczyny często lekceważą badania profilaktyczne, dojrzałe kobiety natomiast świadomie rezygnują z dbałości o swój stan zdrowia. Dlatego tak ważne jest, by osoby publiczne, mające duży wpływ na sposób myślenia ludzi, swoją postawą uświadamiały im, jak istotna jest troska o siebie.

– Ważna jest rola osób publicznych w uświadamianiu kobiet. Na przykład to, czego dokonała bardzo odważnie Angelina Jolie kilka lat temu, kiedy wykryła ten gen chorobowy i kiedy dokonała bardzo drastycznych działań po to, żeby to wyprzedzić, żeby pozostać żoną, matką, siostrą, żeby żyć i żeby dalej tworzyć – mówi Katarzyna Figura agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

U Angeliny Jolie wykryto mutację w genie BRCA1, który o 87 proc. zwiększał możliwość zachorowania na nowotwór piersi oraz o 50 proc. na nowotwór jajnika. Aby maksymalnie ograniczyć ryzyko, aktorka zdecydowała się na operacje usunięcia obu piersi, jajników i jajowodów. Zdaniem Katarzyny Figury takie przykłady, niekiedy bardzo drastyczne, pokazują, że życie to największy skarb i należy o niego walczyć. Szczególnie z pomocą lekarzy i nowoczesnej medycyny.

– Jestem absolutnie za takimi działaniami. Nie wiem, czy miałabym tak wielką odwagę, ale przypuszczam, że tak – mówi Katarzyna Figura.

Zdaniem aktorki działanie znanych osób, zwłaszcza kobiet, na rzecz uświadamiania wagi profilaktyki i dbania o zdrowie jest szczególnie ważne ze względu na pewne cechy polskiej kultury. W polskim społeczeństwie wciąż bowiem funkcjonuje stereotyp matki Polki, która poświęca się dla rodziny, zapominając o samej sobie.

– Jest to niezwykle istotne po to, żeby kobiety po prostu żyły dalej, cieszyły się życiem i niepotrzebnie nie opuszczały tego świata, kiedy naprawdę mają jeszcze tyle do przeżycia – mówi Katarzyna Figura.

Aktorka chwali też działania firm i stowarzyszeń, które propagują ideę profilaktyki nowotworowej np. stowarzyszenie Amazonki i firmę RevitaLash. Marka ta, znana z odżywek do rzęs, od kilku lat prowadzi akcję „Zdrowy nawyk, zdrowe piersi”.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Konsument

Tanie dekoracje do domu coraz poważniejszym problemem dla środowiska. Eksperci ostrzegają przed skutkami fast homeware

Sztuczne dekoracje kwiatowe, wiosenne wianki, puchate króliki, kurczaczki wielkanocne czy plastikowe świecidełka bożonarodzeniowe – ostatnie lata to prawdziwy boom na sezonowe dekoracje do domu. Trend ten znacząco zyskał na popularności w czasie pandemii, kiedy w domach pracowaliśmy i spędzaliśmy większość wolnego czasu, a podchwyciły go sklepowe marki, które wprowadziły do oferty taki asortyment i kuszą sezonowymi promocjami na niego. Eksperci podkreślają, że o ile w dekorowaniu domu nie ma nic złego, o tyle wybieranie tanich dekoracji i zmienianie ich co kilka tygodni czy miesięcy to trend szkodliwy i dla naszych portfeli, i dla środowiska. I porównują fast homeware do szkodliwości fast fashion, czyli taniej mody w naszych szafach.

Psychologia

Beata Pawlikowska: To wszystko, czego doświadczyłam w dżungli amazońskiej, wstrząsnęło mną i pokazało mi prawdę o sobie samej. To właśnie był początek zmian w moim życiu

Pisarka preferuje podróżowanie w pojedynkę. Lubi wyjeżdżać w trudne, niedostępne rejony świata, bo takie wyprawy są także podróżą w głąb siebie. Chociażby w dżungli amazońskiej przekonała się, że decyzje, jakie podejmujemy na różnych etapach naszego życia, wynikają właśnie z naszego postrzegania samych siebie i świata. A z kolei to postrzeganie zależy od podświadomych przekonań, które są naszym wewnętrznym programem wgranym w dzieciństwie. W swojej książce zatytułowanej „Kody podświadomości” podróżniczka tłumaczy, że jeśli ktoś podświadomie wierzy na przykład w to, że nie ma prawa do szczęścia i jest gorszy od innych, to jego życiowa droga będzie właśnie wiernym odbiciem tych przekonań.