Newsy

Aleksandra Woźniak: jestem przeciwna obecnie trwającej histerii wokół ustawy antyaborcyjnej

2016-10-27  |  06:55

Aktorka nie popiera Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Twierdzi, że jest zwolenniczką obecnej ustawy aborcyjnej i nie chce, by uległa ona zmianie. Przyznaje, że zupełnie nie poruszyło jej wyznanie Natalii Przybysz, która publicznie przyznała się do dokonania aborcji.

W miniony weekend w wielu miastach Polski miał miejsce Ogólnopolski II Strajk Kobiet. Manifestacje, marsze i debaty, które się wówczas odbyły, były wyrazem sprzeciwu wobec planów zaostrzenia ustawy aborcyjnej oraz polityki dyskryminacji kobiet. Aleksandra Woźniak twierdzi, że stara się nie angażować w kwestie związane z polityką, a o czarnym proteście nie da się mówić w innym kontekście.

  To nie jest tak do końca, że to jest związane tylko z aborcją czy z projektem, który znalazł się w Sejmie, ale został odrzucony. Ja popieram tę ustawę, która teraz jest aktualnie i nie chciałabym, żeby ona się zmieniała. Natomiast jestem przeciwna tej histerii, która się teraz odbywa i się z nią nie zgadzam  mówi aktorka agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Ważnymi głosami w dyskusji na temat prawa aborcyjnego były wypowiedzi Krystyny Jandy, która zainspirowała organizatorki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Aktorka oświadczyła, że dwukrotnie znalazła się w sytuacji, gdy ciąża zagrażała jej życiu i gdyby nie pomoc lekarzy nie przeżyłaby. Do aborcji przyznała się również Natalia Przybysz. Wokalistka usunęła ciążę, ponieważ nie była gotowa na kolejne dziecko. Słowa te spotkały się z ostrą krytyką, nie tylko ze strony przedstawicieli ruchu pro-life.

– Chciałabym to rozdzielić, bo to, co powiedziała Krystyna Janda, inaczej do mnie przemówiło, niż to, co powiedziała Natalia Przybysz. I raczej bardziej poruszyło mnie to, co powiedziała Krystyna Janda, a nie za bardzo to, co powiedziała Natalia Przybysz – mówi Aleksandra Woźniak.

Aktorka uważa, że protesty takie jak czarny marsz z 3 października to dobry sposób, by zakomunikować swoje niezadowolenie lub sprzeciw. Zwykli obywatele nie mają bowiem dostępu do mównicy sejmowej. Podkreśla jednak, że nie każdy jest w stanie rozróżnić protesty o charakterze światopoglądowym od marszów politycznych.

– Wiele osób myśli, że się wypowiada tylko na temat aborcji, a gdzieś staje się narzędziem w rękach polityków. I uważam, że tego należy uniknąć – mówi Aleksandra Woźniak.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Artur Barciś: Odkąd mieszkam na wsi, znam dużo więcej sąsiadów, niż kiedy mieszkałem w bloku. W miastach poznawanie ludzi nie bardzo nas interesuje

W spektaklu „Barabuum!” wyreżyserowanym przez Artura Barcisia pewna para postanawia zainteresować się życiem swoich sąsiadów i bliżej ich poznać. Ta znajomość z czasem przeradza się jednak w zupełnie nieoczywistą relację. Aktor podkreśla, że choć jest to historia z przymrużeniem oka, to jednak powinna zachęcić do przemyśleń. Jego zdaniem warto pokonać nieśmiałość i otworzyć się na nowe znajomości. Jak przyznaje, on sam prywatnie utrzymuje dobre kontakty ze swoimi sąsiadami i każda z tych osób wnosi do jego życia coś wartościowego.

Gwiazdy

Rafał Zawierucha: Nie ma nic piękniejszego w życiu niż posiadanie dziecka. Uwielbiam wracać do domu do moich cudownych dziewczyn i spędzać z nimi czas

Aktor niedawno został ojcem i jak zapewnia, doskonale czuje się w domowych pieleszach przy żonie i córeczce. Dużą radość sprawia mu opieka nad maleństwem i pomoc ukochanej w codziennych czynnościach. Teraz stara się więc tak układać swój zawodowy grafik, by jak najwięcej czasu spędzać z rodziną.

IT i technologie

Mobilne USG umożliwia dokładniejszą diagnostykę na miejscu wypadku. Z tym sprzętem jeździ coraz więcej karetek w Polsce

Badanie ultrasonograficzne jest podstawą diagnostyki w medycynie, a aparat USG znajduje się już na wyposażeniu każdego szpitala. Dzięki rozwojowi technologii urządzenia te doczekały się także mobilnej wersji, która jest łatwa w transporcie, a jednocześnie zachowuje wysokiej jakości obraz. Ten sprzęt jest coraz częściej wyposażeniem karetek ratunkowych. – W ramach umowy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy Philips dostarczył 155 takich mobilnych ultrasonografów do 90 stacji ratownictwa w całej Polsce – mówi Michał Szczechula z Philips. Teraz ratownicy szkolą się z ich obsługi.