Newsy

Agnieszka Kaczorowska: Jestem mamą, więc dla mnie ważne jest, żeby prowadzić samochód bezpiecznie. Nigdy nikt nie uczył mnie, jak hamować w poślizgu

2022-05-31  |  06:21
Mówi:Agnieszka Kaczorowska, aktorka, tancerka
Adrian „Medusa” Salamon, zawodnik sportów walki, twórca internetowy
Paula Kornaszewska, Head of Operations, Central & Eastern Europe, TikTok,
Jakub Przygoński, kierowca rajdowy, członek zespołu Orlen Team
  • MP4
  • Aktorka podkreśla, że ważna jest nie tylko technika jazdy i znajomość przepisów drogowych. Odpowiedzialny kierowca powinien też znać pewne tricki, które umożliwią mu pokonanie kryzysowych sytuacji. Jej zdaniem jednym z najważniejszych manewrów, które trzeba opanować najlepiej, jak tylko się da, jest hamowanie. Umiejętne wyjście chociażby z poślizgu w ekstremalnych warunkach może bowiem uratować niejedno życie. Aktorka wzięła udział w wyścigu gwiazd w ramach czwartej edycji TikTok Speed Games na Torze Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim, gdzie ona i Nikodem Rozbicki okazali się najlepsi. 

    Agnieszka Kaczorowska przyznaje, że jej pasażerkami często są córeczki, dlatego zawsze stara się dostosować prędkość i technikę jazdy do warunków na drodze. I choć może się poszczycić umiejętnościami rajdowymi, to zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności względem swoich dzieci i stawia na rozsądne korzystanie z dróg. Od kiedy została mamą, dla niej bardziej liczy się komfort jazdy niż brawura, nadmierna prędkość i adrenalina. Dlatego nie szarżuje i nie lekceważy zasad bezpieczeństwa.

    – Jestem mamą, więc dla mnie ważne jest, żeby prowadzić samochód bezpiecznie. Nigdy nikt nie uczył mnie np. zachowywania się w poślizgu. Na TikTok Speed Games mam możliwość zdobyć tę wiedzę i ją poczuć prawdziwie, w rękach. Jest to dla mnie duża frajda, ale przede wszystkim dużo rozwoju i nauki bezpiecznej jazdy – mówi agencji Newseria Lifestyle Agnieszka Kaczorowska, aktorka, tancerka.

    Z jej obserwacji wynika, że nawet doświadczeni kierowcy mają czasem kłopot z bezpiecznym wykonaniem takich manewrów jak na przykład hamowanie na śliskiej powierzchni. I choć ona sama pewnie czuje się za kierownicą, to jednak dzięki możliwości sprawdzenia swoich umiejętności w skrajnych warunkach przekonała się, że nad niektórymi kwestiami musi jeszcze trochę popracować.

    – Te ćwiczenia pokazały mi, że mam trochę kłopot z odpuszczeniem kontroli, bo kiedy robiłam drifting, to więcej kłopotu sprawiło mi to, gdy tę kontrolę musiałam troszeczkę odpuścić. W momencie, kiedy mam mieć kontrolę nad autem tylko w odpowiedni sposób, to idzie mi to znacznie lepiej – mówi.

    Agnieszka Kaczorowska ma jednak powody do dumy. Podczas wyścigu gwiazd, który odbył się w ramach czwartej edycji TikTok Speed Games na Torze Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim, ona i Nikodem Rozbicki okazali się najlepsi. W tym projekcie po raz kolejny biorą udział twórcy internetowi, popularni aktorzy, piosenkarze i prezenterzy telewizyjni. Jego celem jest połączenie rywalizacji na torze wyścigowym z nauką bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy.

    – W sumie wszystko zaczęło się od tego, że Kuba Przygoński pojawił się na naszej platformie i chcieliśmy połączyć to, co on robi, czyli kontekst szybkich samochodów, wyścigów i driftu – z edukacją. I tak powstał właśnie Speed Games. TikTok na pewno jest miejscem, które fajnie łączy dynamikę, szybkość, piękne samochody i tematy edukacyjne – mówi Paula Kornaszewska, Head of Operations, Central & Eastern Europe, TikTok.

    Jakub Przygoński ma ogromną wiedzę na temat techniki prowadzenia samochodu i bezpiecznej jazdy. Przestrzega więc wszystkich użytkowników dróg przed brawurą i lekceważeniem przepisów. I nie chodzi tylko o zdejmowanie nogi z gazu, tylko o opanowanie tych manewrów, które niosą ze sobą największe ryzyko.

    – Zawodnicy na TikTok Speed Games nauczą się dobrej pozycji za kierownicą, dowiedzą się, jak musi być przysunięty fotel i jak trzymać kierownicę, bo trzeba pamiętać, że jeśli podczas wpadnięcia w poślizg trzymasz ją jedną ręką, to nie wyprowadzisz tego samochodu z poślizgu – mówi Jakub Przygoński, kierowca rajdowy, członek zespołu Orlen Team.

    – TikTok Speed Games jest dla mnie eventem, na którym możemy się bardzo fajnie bawić, a przy okazji nabyć fajnego doświadczenia, które może się przydać na co dzień w niekontrolowanych sytuacjach na drodze. Ja miałem właśnie taką sytuację jakiś czas temu, kiedy wjechałem na mokrą powierzchnię i nie wiedziałem, jak się zachować. Gdybym wtedy miał tę wiedzę, jaką mam dziś, to myślę, że tamtego wypadku by nie było, ale wiadomo, uczymy się na błędach – mówi Adrian „Medusa” Salamon, twórca treści na TikToku.

    W ten sposób TikTok promuje odpowiedzialność na drodze przed okresem wakacyjnych wyjazdów. Użytkownicy tej platformy na konkretnych przykładach mogą się bowiem sporo dowiedzieć na temat bezpiecznej jazdy, unikania zagrożeń i radzenia sobie w nieprzewidzianych sytuacjach.

    – Rola platform rozrywkowych w tym kontekście jest ogromna. Gdy obserwujemy bowiem swojego ulubionego twórcę, który pokazuje nam, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze i jak szybko reagować w ciężkich sytuacjach, ta wiedza jest bardziej przystępna, ciekawsza i poniekąd łatwiejsza do przyswojenia niż nauka tradycyjnymi kanałami – mówi Paula Kornaszewska.

    – Na pewno platformy rozrywkowe to jest nowy nośnik mediów i potężne postaci – influencerzy, którzy mają miliony fanów, potężny zasięg i na pewno trochę kierują życiem części młodego społeczeństwa. Więc jeżeli oni tutaj powiedzą, że uważajcie albo trzymajcie dwie ręce na kierownicy, żeby móc wyprowadzić samochód z poślizgu, to ta wiedza zacznie krążyć – dodaje Jakub Przygoński.

    Kolejne wydarzenia czwartej edycji Speed Games będą się odbywać jeszcze przez cztery miesiące.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Teatr

    Konsument

    Tanie dekoracje do domu coraz poważniejszym problemem dla środowiska. Eksperci ostrzegają przed skutkami fast homeware

    Sztuczne dekoracje kwiatowe, wiosenne wianki, puchate króliki, kurczaczki wielkanocne czy plastikowe świecidełka bożonarodzeniowe – ostatnie lata to prawdziwy boom na sezonowe dekoracje do domu. Trend ten znacząco zyskał na popularności w czasie pandemii, kiedy w domach pracowaliśmy i spędzaliśmy większość wolnego czasu, a podchwyciły go sklepowe marki, które wprowadziły do oferty taki asortyment i kuszą sezonowymi promocjami na niego. Eksperci podkreślają, że o ile w dekorowaniu domu nie ma nic złego, o tyle wybieranie tanich dekoracji i zmienianie ich co kilka tygodni czy miesięcy to trend szkodliwy i dla naszych portfeli, i dla środowiska. I porównują fast homeware do szkodliwości fast fashion, czyli taniej mody w naszych szafach.

    Psychologia

    Beata Pawlikowska: To wszystko, czego doświadczyłam w dżungli amazońskiej, wstrząsnęło mną i pokazało mi prawdę o sobie samej. To właśnie był początek zmian w moim życiu

    Pisarka preferuje podróżowanie w pojedynkę. Lubi wyjeżdżać w trudne, niedostępne rejony świata, bo takie wyprawy są także podróżą w głąb siebie. Chociażby w dżungli amazońskiej przekonała się, że decyzje, jakie podejmujemy na różnych etapach naszego życia, wynikają właśnie z naszego postrzegania samych siebie i świata. A z kolei to postrzeganie zależy od podświadomych przekonań, które są naszym wewnętrznym programem wgranym w dzieciństwie. W swojej książce zatytułowanej „Kody podświadomości” podróżniczka tłumaczy, że jeśli ktoś podświadomie wierzy na przykład w to, że nie ma prawa do szczęścia i jest gorszy od innych, to jego życiowa droga będzie właśnie wiernym odbiciem tych przekonań.