Newsy

Studenci z Tajwanu śpiewają po polsku utwory Piotra Rubika

2015-01-28  |  06:50

Kilkudziesięciu studentów polonistyki na jednym z tajwańskich uniwersytetów przygotowało występ oparty na kompozycjach Piotra Rubika. Wybrane utwory studenci wykonali po polsku, zaskakując bardzo dobrą znajomością języka. Dla Piotra Rubika jest to zarówno wielkie zaskoczenie, jak i wielka frajda, że jego muzyka dociera do tak dalekich części świata. Muzyk ma nadzieję, że w przyszłości uda się zorganizować wspólny koncert z tajwańskimi chórzystami.

– Wielkim zaskoczeniem dla mnie było znalezienie w internecie nagrania tajwańskiego chóru uniwersyteckiego śpiewającego przepiękną polszczyzną kilka moich utworów. Jak patrzyłem później na mojej stronie na Facebooku, było to również zaskoczenie dla słuchaczy, którzy rzeczywiście podziwiali zaangażowanie i polszczyznę tych osób. To jest wielkie zaskoczenie, a jednocześnie wielka frajda, że ta muzyka dociera tak daleko – mówi Piotr Rubik w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

National Chengchi University w Taipei ma 34 wydziały, a jednym z nich jest Wydział Języków i Literatur Słowiańskich. Od 10 lat wykłada tam Robert Biryndo, który postanowił zapoznać swoich studentów z twórczością Piotra Rubika. Studentom utwory polskiego kompozytora spodobały się na tyle, że włączyli je do repertuaru uczelnianego chóru. Na jednym z występów wykonali po polsku trzy piosenki: „Most dwojga serc”, Psalm dla ciebie oraz Niech mówią, że to nie jest miłość.

– To było bardzo dobre wykonanie, zresztą każdy może posłuchać, bo jest na mojej stronie na Facebooku, na stronie internetowej również są odnośniki do tych wykonań. Myślę, że jak na osoby, które mówią na co dzień po chińsku, wspaniale opanowały nasz język, to było genialne wykonanie. Na pewno nie zaśpiewałbym po chińsku lepiej – mówi Piotr Rubik.

Muzyk nie wyklucza, że w przyszłości odwiedzi Tajwan, a może nawet wystąpi podczas wspólnego koncertu ze studentami National Chengchi University.

– Bardzo lubię podróżować, więc każdy koncert, nawet ten w najdalszym zakątku świata, byłby dla mnie wielką frajdą. Mam nadzieję, że kiedyś się uda zrobić wspólny koncert np. chóru tajwańskiego i polskiego właśnie tam – mówi Piotr Rubik.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.