Newsy

Konrad Gaca: Początek roku to dobry czas na zmiany w życiu. Należy je zacząć jak najszybciej

2017-01-23  |  06:10
Mówi:Konrad Gaca
Funkcja:specjalista żywieniowy, prezes Stowarzyszenia Zapobiegania Otyłości „Fatkillers”
  • MP4
  • Podjęcie każdego kolejnego wyzwania powinno być wzbogacone doświadczeniami z przeszłości tak, żeby nie powielać błędów, tylko wyciągać z nich konstruktywne wnioski – podkreśla Konrad Gaca. To ważna wskazówka dla tych, którzy z większym lub mniejszym sukcesem starają się realizować noworoczne postanowienia dotyczące zmiany stylu życia, podjęcia aktywności fizycznej czy zrzucenia zbędnych kilogramów. Kluczem do sukcesu jest konsekwencja, wiara w siebie i wewnętrzna motywacja.

    – Styczeń jest takim miesiącem, który faktycznie dobrze jest wykorzystać na pewne zmiany w swoim życiu i należy zacząć właściwie jak najszybciej to robić. Czyli nie przekładać tego na kolejny dzień, bo wtedy ta nasza decyzja po prostu nie będzie zrealizowana nigdy – mówi agencji Newseria Lifestyle Konrad Gaca, specjalista żywieniowy, prezes Stowarzyszenia Zapobiegania Otyłości „Fatkillers”.

    By wytrwać w swoim postanowieniu, trzeba odpowiednio zaplanować realizację konkretnego celu.

     Aby ten plan był ambitny, ale realny, można podzielić go sobie na jakieś mniejsze etapy. Bardzo często jest tak, że robimy pewne rzeczy w sposób nie do końca możliwy do zrealizowania, kiedy nie jesteśmy w stanie pogodzić tego z naszym życiem rodzinnym i zawodowym. I to często powoduje takie wewnętrzne wypalenie – mówi Konrad Gaca.

    Nie można też zniechęcać się po pierwszej porażce. Trzeba natomiast umieć wyciągnąć z niej właściwe wnioski i w razie potrzeby zacząć wszystko od nowa.

     Jeżeli jakaś rzecz nam się nie uda, nie bądźmy wobec siebie krytyczni, bo to wcale nie świadczy o tym, że jesteśmy słabymi ludźmi. Moim pacjentom zawsze powtarzam, że nie ma słabych ludzi. Najczęściej jest po prostu źle zorganizowane działanie, czasem nie jest też do końca właściwy moment na podjęcie pewnych decyzji. Więc w tym nowym roku dajmy sobie więcej luzu i więcej zrozumienia dla samego siebie – mówi Konrad Gaca.

    Postanowienia powinny być dopasowane do typu naszej osobowości, potrzeb organizmu i możliwości. Nie można ślepo naśladować innych, bo przecież siłownia czy basen dla jednej osoby mogą być źródłem odprężenia, a dla drugiej – udręka. Racjonalnie trzeba też podchodzić do wyboru odpowiedniej diety.

    – Powinniśmy spojrzeć na pewne rzeczy bardzo indywidualnie. Jeśli na przykład chcemy zmienić dietę, bo ta, która była do tej pory, nie dała nam rezultatów, to na pewno warto przeanalizować swoje wcześniejsze działania pod kątem takim, co spowodowało, że nie do końca nam się udało. Bo każde podjęcie nowej decyzji powinno być również wzbogacone wcześniejszymi doświadczeniami. Chodzi przecież o to, żeby nie powtórzyć błędów. To jest w tym wszystkim kluczowe – wyjaśnia Konrad Gaca.

    Na początku procesu odchudzania warto zawsze mieć obok siebie kogoś, kto będzie nas wspierał i doceniał efekty. Z czasem można próbować krok po kroku samemu zmagać się ze swoim wyzwaniem.

    – Najlepiej, choć to nie jest proste, byłoby dojść do takiego momentu, kiedy nie potrzebujemy już tego wsparcia. To jest takie mistrzostwo, to jest takie prawdziwe obudzenie w sobie wojownika, kiedy tak naprawdę kieruje nami cel i skupiamy się na sobie, ale w takim pozytywnym znaczeniu. Osiągamy ten cel po to, żeby coś zmienić, co również potem wpływa tak naprawdę na nasze funkcjonowanie, na nasze otoczenie, na nasze samopoczucie i relacje z innymi ludźmi – mówi Konrad Gaca.

    O tym, czym jest motywacja i jak ją w sobie odnaleźć, Konrad Gaca pisze w swojej najnowszej książce: „Obudź w sobie wojownika. Siła motywacji”. Autor tłumaczy w niej między innymi, jak wiele korzyści przynosi dbałość o swoje życie na różnych obszarach.

     Stworzyłem specjalną piramidę zdrowego człowieka, która tak naprawdę opiera się na różnych obszarach funkcjonowania dotyczących w tym momencie przede wszystkim poznania własnego organizmu, podejścia do elementów związanych z żywieniem, do aktywności fizycznej. Jeśli tak naprawdę poznamy te rzeczy i zauważymy, co w nich nie do końca dzieje się dobrze, to będziemy w stanie tę swoją motywację utrzymać w sposób ciągły i nie będziemy mieli spadków energetycznych czy motywacyjnych – tłumaczy Konrad Gaca.

    Według autora książka, to jest jak rozmowa z przyjacielem – pokazuje, w jaki sposób i dlaczego warto walczyć o siebie. To zastrzyk siły i motywacji dla wszystkich, którym tego brakuje.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Moda

    Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

    Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

    Media

    Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

    W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

    Konsument

    Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

    Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.