Newsy

Ilona Felicjańska: Ludzie nie rozumieją, że ktoś może być inny niż pozostali. Stąd bierze się nienawiść i agresja

2015-03-18  |  06:55

Wielokrotnie padłam ofiarą polskiej nietolerancji twierdzi Ilona Felicjańska. Zdaniem modelki wielu Polakom wciąż trudno jest zrozumieć i zaakceptować odmienność innych. Ten brak zrozumienia jest przyczyną nienawiści i agresji, skierowanej przede wszystkim wobec osób o odmiennej orientacji seksualnej, innym światopoglądzie lub kolorze skóry. Felicjańska podkreśla, że pomimo społecznego przyzwolenia na picie alkoholu w dużych ilościach, w Polsce wciąż brakuje tolerancji wobec osób uzależnionych.

Dla Ilony Felicjańskiej jedną z najważniejszych wartości w życiu jest szacunek. Tylko na takim fundamencie można, jej zdaniem, budować jakiekolwiek relacje międzyludzkie. Tolerancja jest natomiast wyrazem szacunku dla drugiego człowieka.

– Gdybyśmy się szanowali, gdybyśmy się tolerowali, naprawdę żyłoby się przyjemniej. Większość agresji i nienawiści rodzi się właśnie z tego, że nie jesteśmy w stanie zrozumieć, że ktoś może być inny niż my. Jeśli taki jest, to po prostu to zaakceptujmy, szanujmy to. A to, że jest homoseksualny wcale nie musi oznaczać, że jest gorszy od nas, czasami wręcz przeciwnie – mówi Ilona Felicjańska w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Modelka sama wielokrotnie doświadczyła nietolerancji. Bardzo trudno było się jej przyznać publicznie do choroby alkoholowej, ponieważ w Polsce alkoholizm kojarzony jest głównie z marginesem społecznym. To stereotypowe podejście i odium społeczne, jakie ciąży na alkoholikach powoduje, że bardzo trudno jest przyznać im się, nawet przed samymi sobą, do uzależnienia. A to jest pierwszy i najważniejszy, krok w walce z chorobą. Modelka podkreśla też, że dla alkoholików w czasie terapii bardzo ważne są zrozumienie i akceptacja ze strony innych.

Jeżeli będziemy źle traktować, źle mówić i nie będziemy tolerować tego, że alkoholik to nie jest menel, alkoholik to jest człowiek, który po prostu może z nadwrażliwości, może z nieumiejętności życia po prostu zachorował, to wtedy te osoby będą cierpiały, te osoby nie będą w stanie wrócić do życia. A wystarczy tylko podać im rękę. Tak jak w każdej innym objawie nietolerancji wystarczy tylko podać rękę i powiedzieć: „Rozumiem cię, akceptuję”. To jest naprawdę niewiele – mówi Ilona Felicjańska.

Modelka podkreśla, że są Polacy są szczególnie nietolerancyjni wobec uzależnionych od alkoholu kobiet. Jej zdaniem mężczyznom alkoholizm jest łatwiej wybaczany. Nie ukrywa też, że od czasu, gdy publicznie wyznała, że jest alkoholiczką straciła wielu przyjaciół.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.