Komunikaty PR

Wiosenne przebudzenie: jak pierwszy dzień wiosny wpływa na psy i koty

2024-03-20  |  12:55
Biuro prasowe
Kontakt
Bożena Pękala
Good-PR

Bohaterów Wietnamu 5/42
31-477 Krakow
kontakt|good-pr.pl| |kontakt|good-pr.pl
+48609608806
good-pr.pl

Wiosna jest czasem ożywienia, zarówno dla roślin, jak i dla naszych czworonożnych towarzyszy. Jej początek to dla wielu z nas okazja do cieszenia się z dłuższych dni, cieplejszych temperatur i otulających twarze promieni słonecznych. Jednak, podczas gdy dla większości ludzi ta zmiana pory roku jest czymś pozytywnym, dla naszych psów i kotów może być zarówno radością, jak i wyzwaniem.

Cykl biologiczny: jak zwierzęta reagują na wiosnę

Podobnie jak ludzie, psy i koty także odczuwają wpływ zmieniających się warunków pogodowych. Wiosna to dla nich powrót do wzmożonej aktywności na świeżym powietrzu, co może oznaczać wzrost energii, większą radość i ochotę na zabawę. Jednakże dla niektórych zwierząt zmiana pory roku to też czas intensywnego linienia, co może być dla nich irytujące. Co za tym idzie niektóre ze zwierząt mogą być bardziej pobudzone i chętnie wybierają się na długie spacery, podczas gdy inne mogą wykazywać objawy zmęczenia z powodu intensywnego linienia lub innych wiosennych przypadłości.

Co grozi zwierzętom w okresie wiosennym

Mimo radości, jaką przynosi wiosna, istnieją także pewne zagrożenia dla naszych psów i kotów. Jednym z nich jest zwiększone ryzyko zakażenia różnymi chorobami przez pasożyty, takie jak kleszcze i pchły, które wraz z wzrostem temperatury stają się bardziej aktywne. Innym - zatrucie kwitnącymi roślinami, które podczas wiosennych spacerów mogą kusić zapachem i być zachętą do skosztowania.

- Podczas wiosennych spacerów z psem, należy zwracać uwagę na obecność kleszczy oraz unikać obszarów, gdzie mogą rosnąć trujące dla zwierząt rośliny - radzi Bożena Pękala z PetExpert, firmy oferującej ubezpieczenia dla psów i kotów. - Regularne sprawdzanie sierści zwierzęcia oraz stosowanie odpowiednich środków odstraszających pasożyty może pomóc w minimalizowaniu ryzyka zarażenia, a w konsekwencji uniknąć kosztownego leczenia.

Alergie: jak wiosna może wpłynąć na zwierzęta

Wraz z nadejściem wiosny, nasze psy i koty - podobnie jak ludzie - mogą również cierpieć na alergie. Pyłki roślin, kurz i inne alergeny mogą prowadzić do reakcji uczuleniowych, takich jak świąd, kichanie i łzawienie oczu. Ewentualne objawy nadwrażliwości u zwierząt, takie jak zaczerwienienie skóry, świąd czy nadmierne drapanie, powinny być skonsultowane z lekarzem weterynarii, który może zalecić odpowiednie leczenie lub dietę eliminacyjną.

Okres rozrodczy: konieczność kastracji

Wiosna to również okres rozrodczy dla wielu zwierząt. Dla opiekunów niekastrowanych psów i kotów może to oznaczać zwiększone ryzyko niechcianych ciąż i narodzin nieplanowanych miotów.

- Kastracja zwierzęcia jest ważnym krokiem w zapobieganiu niechcianym ciążom, poprawie zdrowia zwierzęcia oraz kontroli populacji bezdomnych zwierząt - podkreśla Bożena Pękala z PetExpert. – Nadejście wiosny może być doskonałą okazją do skonsultowania się z lekarzem weterynarii w sprawie zabiegu, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy.

Szczególnie, że wiele miast oferuje właśnie programy darmowej kastracji psów i kotów.

Jak pomóc zwierzętom przetrwać wiosnę

Aby pomóc naszym psom i kotom przetrwać okres wiosenny, istotne jest dostosowanie opieki do zmieniających się warunków pogodowych i potrzeb zwierzęcia. Regularne szczotkowanie sierści może pomóc w kontrolowaniu linienia oraz zmniejszeniu ryzyka tworzenia się kołtunów. To także najlepsza metoda na przegląd sierści i ulubionych przez pasożyty miejsc na ciele,
w celu zapobiegania pogryzieniom przez pchły lub kleszcze. Zachowanie regularnego ruchu oraz dostarczenie odpowiedniego zaopatrzenia w karmę, bogatą w niezbędne składniki odżywcze, jest kluczowe dla zachowania zdrowia i energii zwierzęcia w okresie wiosennym.

Ubezpieczenie kosztów leczenia: zabezpieczenie na wypadek nagłych sytuacji

W przypadku nieoczekiwanych problemów zdrowotnych, które mogą wystąpić u naszych zwierząt w okresie wiosennym, ubezpieczenie kosztów leczenia psa i kota może być istotnym zabezpieczeniem finansowym. Ubezpieczenie to może pokrywać koszty weterynaryjne związane z leczeniem urazów, chorób czy też procedur diagnostycznych.

- Ubezpieczenie kosztów leczenia zwierząt może zapewnić spokój opiekunom, gdyż w przypadku niespodziewanych trudności finansowych mają pewność, że ich pupil będzie mógł skorzystać z niezbędnej opieki weterynaryjnej. - zauważa PetExpert.

Wiosenne zmiany mogą wpłynąć na zdrowie i samopoczucie naszych zwierząt. Regularna opieka nad nimi w tym okresie jest kluczowa dla utrzymania ich w dobrej kondycji przez cały rok. Zachęcamy wszystkich opiekunów zwierząt do skorzystania z tej pory roku jako okazji do dbania o swoich pupili i zapewnienia im jak najlepszej opieki.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta Światowy Dzień Pszczół – dlaczego warto chronić zapylacze? Biuro prasowe
2024-05-17 | 11:40

Światowy Dzień Pszczół – dlaczego warto chronić zapylacze?

Światowy Dzień Pszczół to doskonała okazja, by przypomnieć sobie o tych niezwykle ważnych stworzeniach, docenić je, a także zadbać o ich ochronę. Pszczelarze i naukowcy od kilku
Zwierzęta Nowe logo Maxi Zoo i szereg korzyści dla klientów
2024-05-13 | 06:00

Nowe logo Maxi Zoo i szereg korzyści dla klientów

Nowe logo Maxi Zoo i szereg korzyści dla klientów Maxi Zoo pod nowym szyldem? Dokładnie tak! Już teraz możesz zobaczyć popularną sieć sklepów z artykułami dla zwierząt w
Zwierzęta PupiLove Targi w Promenadzie! Zabierz swojego zwierzaka na zakupy!
2024-05-09 | 16:00

PupiLove Targi w Promenadzie! Zabierz swojego zwierzaka na zakupy!

PupiLove Targi, czyli wszystko co potrzebne dla czworonogów w jednym miejscu! Już w najbliższą niedzielę, 12-go maja, warszawskie centrum handlowe Promenada zaprasza na kolejną edycję

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Rafał Zawierucha: Remontuję teraz nowe, wreszcie duże mieszkanie. Do tego trzeba mieć anielską cierpliwość

Aktor zdążył się już przekonać, że remont mieszkania to nie jest prosta sprawa. I choć ma do dyspozycji wykwalifikowaną ekipę wykończeniową oraz korzysta z bogatej oferty firm, które podjęły z nim współpracę, jeśli chodzi o dostarczenie odpowiednich materiałów budowlanych i elementów wyposażenia wnętrz, to i tak zawsze coś staje na przeszkodzie i prace nie mogą się zakończyć w planowanym terminie. Rafał Zawierucha ma jednak nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych tygodni uda mu się wprowadzić do nowego lokum.

Psychologia

Katarzyna Zielińska: Na dobranoc nie oglądamy telewizji, tylko czytamy dzieciom książki. To jest ten moment, kiedy możemy budować relację z naszymi pociechami

Aktorka, która jest ambasadorką kampanii #TataTeżCzyta2024, zapewnia, że wraz z mężem z ogromną przyjemnością kultywuje tradycję wieczornego czytania swoim synkom, ośmioletniemu Henrykowi i sześcioletniemu Aleksandrowi. Chłopcy mają już ulubione lektury, wśród nich są miedzy innymi książki detektywistyczne, przyrodnicze, o sporcie i o kosmosie. Katarzyna Zielińska podkreśla, że cała rodzina uwielbia ten wieczorny rytuał i czerpie z niego wiele korzyści.

Nauka

Joga skuteczniej poradzi sobie z gniewem niż bieganie. Naukowcy dowiedli, że dając upust złości, tylko ją podsycamy

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych doszli do wniosku, że aby zapanować nad gniewem, należy zmniejszyć pobudzenie fizjologiczne. W wyciszeniu uczucia złości i opanowaniu agresji mogą się więc sprawdzić metody, które od lat wykorzystuje się w walce ze stresem. Okazuje się, że wyładowywanie gniewu, np. bieganiem, może przynieść chwilowe zadowolenie, ale będzie raczej podnosić poziom pobudzenia i nie zapewni wyciszenia emocji.